دوره رایگان از پوشک گرفتن کودک

200-200
مرضیه باقری
اخرین بروزرسانی مارس 3, 2022
0 نفر ثبت نام کرده اند

درباره این دوره

دوره رایگان خداحافظی با پوشک کودک

از پوشک گرفتن کودک یکی از مراحل مهم رشد در زندگی آنان می باشد. توجه به نکات اصولی و صحیح از پوشک گرفتن نقش به سزایی در کوتاه شدن این پروسه و همچنین کاهش آسیب­های روانی، عاطفی و جنسی در آنان می­شود.

زمان مناسب برای از پوشک گرفتن

یادگیری از پوشک گرفتن در کودکان در دو مرحله مقدماتی و نهایی صورت می گیرد:

مرحله مقدماتی: اکثر کودکان از سن دوازده ماهگی موقع خیس کردن پوشک، به مادر اعلام می کنند یا به سمت سرویس بهداشتی حرکت می کنند و از مادر می خواهند تا پوشک آنها را عوض کند. در این مرحله بسیاری از مادران فکر می کنند که زمان مناسب از پوشک گرفتن فرارسیده است اما باید گفت که از زمان مشاهده این رفتار در کودکان تا زمان آمادگی آنها برای از پوشک گرفتن، حدود یک سال فاصله وجود دارد.

در این مرحله کودکان بعد از انجام عمل دفع خود و یا در حین انجام آن، تنها  از عمل دفع آگاه می شوند که این مرحله یک مرحله مقدماتی برای آمادگی از پوشک گرفتن است اما هنوز توانایی کنترل ادرار و مدفوع خود  را بدست نیاورده اند.

مرحله نهایی: طبق نتایج علمی، کودکان به منظور یادگیری توالت رفتن، ابتدا نیازمند تکامل و رشد سیستم عصبی و ساختار مغزی خود هستند تا بتوانند عمل دفع خود را کنترل کنند.و این روند رشد برای هر کودکی بصورت منحصر به فرد صورت می گیرد در نتیجه هر کودکی در زمان خاص خود آمادگی از پوشک گرفتن را بدست می آورد پس در فرآیند از پوشک گرفتن، فرزندان خود را با دیگران و حتی سایر فرزندان خود مقایسه نکنید.

بطور کلی  حدودا از سن ۲۸ الی ۳۶ ماهگی سیستم عصبی و مغزی کودکان به اندازه ای رشد کرده است که بتواند عمل دفع خود را مدیریت نماید. در نتیجه در این بازه زمانی اگر علائم زیر را در کودکان خود مشاهده کردید می توانید برای از پوشک گرفتن کودک خود اقدام کنید:

  1. بزرگ شدن مثانه: بگونه ای که بتواند حدود ۳ تا ۴ ساعت پوشک خود را خیس نکند.
  2. دستورات ساده را متوجه شود و بتواند آن را اجرا نماید. مثلا برو خرسی رو بیار
  3. از نظر جسمی به حدی رشد کرده باشد که بتواند روی لگن بنشیند.
  4. تمایل به تقلید رفتار بزرگان را داشته باشد.

جنسیت در زمان از پوشک گرفتن کودک چه تاثیری دارد؟

طبق یافته های علمی، رشد جسمی و روانی دختران و پسران با سرعت و در زمان متفاوت صورت می پذیرد. رشد مغزی و سیستم عصبی و همچنین رشد دستگاه دفع نیز از این قاعده مستثنی نیست و  غالبا دختران زودتر از پسران قادر به کنترل عمل دفع خود می شوند.

از پوشک گرفتن و تربیت جنسی

از پوشک گرفتن کودکان یکی از مراحل مهم و کلیدی در امر تربیت جنسی به حساب می آید. و طبق آمار و تحقیقات صورت گرفته رفتار غلط والدین نظیر حساسیت زیاد در امر نظافت، نامگذاری غلط اندام های جنسی  و بد و زشت دانستن آنها بصورت مستقیم در  احساس عدم رضایت کودکان از اندام جنسی و در بزرگسالی احساس عدم رضایت از روابط زناشویی آنان تاثیر به سزایی دارد. که این امر لزوم از پوشک گرفتن کودکان به روش صحیح و مناسب را صد چندان می کند.

چه فصلی برای از پوشک گرفتن مناسب تر است؟

زمان مناسب برای از پوشک گرفتن کودکان هنگامی است که  آمادگی جسمی و روانی لازم برای از پوشک گرفته شدن را کسب کرده باشند اما فصل بهار و تابستان به دلیل مساعد بودن دمای هوا غالبا برای زمان از پوشک گرفتن به والدین توصیه می شود و فصل پاییز و زمستان به دلیل سرمای هوا و تاثیر آن بر افزایش میزان دفع ادرار کودکان کمتر توصیه می شود.

آیا کودکان کنترل ادرار و مدفوع را با هم بدست می آوردند؟

عمل دفع ادرار و مدفوع از دو عضو متفاوت بدن صورت می گیرد و زمان توانمندی کودک بر هر یک از آنها متفاوت است. کودکان حدودا پس از آنکه بر کنترل ادرار خود مسلط میشوند، بعد از یک الی دو ماه بر کنترل مدفوع خود توانایی پیدا می کنند.

آیا می شود کودک خود را همزمان هم از شیر گرفت هم از پوشک؟

فرآیند از پوشک گرفتن، دوره بحرانی و سخت برای کودکان می باشد زیرا در حال ترک یک عادت دو ساله و تمرین کنترل عمل دفع خود بطور همزمان می باشند و شکست های پی در پی در این پروسه در کنترل خود، شرایط اضطراب آور و بحرانی برای کودکان ایجاد می کند.

د رنتیجه لازم است برای گذر از این مرحله بحرانی، محیطی آرام و پایدار برای کودک فراهم شود و پروسه های بحرانی دیگر نظیر از شیر گرفتن، جدا کردن محل خواب، اسباب کشی و… را به زمان دیگر موکول کنید.

کودک خود را با چه روشی از پوشک بگیریم؟

در بسیاری از مواقع والدین به دلیل نداشتن زمان و یا اطلاعات کافی اقدام به از پوشک گرفتن فرزند خود بصورت دفعه ای و در بازه زمانی کوتاه می کنند که این امر به دلایل زیر از نظر علمی مردود و زیان بار می باشد.

  1. ترک عادت و سازگاری با شرایط جدید، نیازمند گذر زمان و حذف یک عادت بصورت دفعه ای موجب ایجاد استرس، اضطراب و مشکلات روانی برای کودکان می گردد.
  2. کنترل ادرار و مدفوع با آزمون و خطا بدست می آید و در شیوه دفعه ای این امکان از کودک گرفته می شود و یکباره از او انتظار می رود که عمل دفع خود را کنترل کند و فشار روانی زیادی به کودک وارد می شود.
  3. کودک به دلیل نداشتن تجربه کافی در کنترل خود، دچار شکست و سرخوردگی مکرر در بازه زمانی کوتاه شده و اعتماد به نفس خود را از دست می دهد و همین امر موجب طولانی شدن پروسه از پوشک گرفتن می شود.

بهترین روش برای از پوشک گرفتن کودکان روش تدریجی می باشد که در آن با رعایت اصول علمی و کاربردی به مرور کودک را گام به گام به ترک پوشک می رسانیم و با حداقل فشار روانی و جسمی، کودک خود را از این مرحله مهم و بحرانی عبور خواهیم داد. با استفاده از این روش به همراه بازی کودکان را برای ورود به این پروسه آماده می کنیم و در چند گام بصورت مرحله ای کودک را برای از پوشک گرفتن آماده خواهیم کرد.

جهت آشنایی با روش تدریجی از پوشک گرفتن اینجا کلیک کنید.(بره تو صفحه فروش فایل پوشک و یک توضیح اجمالی از روش تدریجی)

آیا در زمان از پوشک گرفتن کودک در خانه بمانیم؟

کودکان برای توانمندی در کنترل خود نیازمند تمرکز و آرامش هستند تا بتوانند با تمرکز بر عمل دفع خود زمان لازم برای مراجعه به دستشویی را تشخیص دهند و از میزان شکست های پی در پی در کنترل ادرار و مدفوع خود جلوگیری کنند. در نتیجه توصیه می شود تا در زمان از پوشک گرفتن کودک و تسلط نسبی کودک بر عمل دفع خود در خانه  بمانید تا سرعت این فرآیند افزایش یابد.

 

در صورت نیاز به توضیحات تکمیلی در دوره زیر را ببینید. لازم به ذکر است دوره زیر هر زمان قابل دسترسی و قابل دیدن است :

دوره از پوشک گرفتن کودک به صورت گام به گام

برای دیدن فیلم “دوره رایگان از پوشک گرفتن کودک” دردونه در آپارات اینجا را کلیک کنید.

برنامه تحصیلی

1 درس

دوره رایگان خداحافظی با پوشک

پیش نویس درس00:00:00

اساتید دوره

مرضیه باقری

0/5
4 دوره
0 دیدگاه
24 دانشجو
مشاهده بیشتر